Ciekawostki o modzie

To content | To menu | To search

Ciekawostki

Entries feed - Comments feed

Friday, January 7 2011

Różnice w modzie między latami 60, 70 i 80

koszule.jpgStylowa elegancja, wolna, kolorowa niczym nieograniczona swoboda oraz barwna ekstrawagancka pełna rokendrolowego szaleństwa – to podstawowe cechy mody 60-tej, 70-tej oraz 80-tej.

Kobieta lat 60-tych to prawdziwa elegantka, suknie tak zwane princeski (nieodcinana w talii), szpiczaste kapelusze, a także owalne rurkowate kształty. Lata 70-te a wraz z nim ruch hipisowski „dzieci kwiaty” zupełnie odmienił stylizacje modowe – egzotyczne desenie, wszystko nasycone kolorem i wszechobecnym luzem. Okres lat 70-tych to także wpływy disco (buty na platformach, poliester, odblaskowe kolory) oraz sentymentów do epok minionych (lat 20-tych, 30-tych). Te czasy to niebywała zabawa modą tu wszystko było dozwolone i trendy. Jeśli lata 80-te to seksualne wyzwolenie, odważne połączenia, to moda nieco agresywna. Można powiedzieć, iż ta epoka należała do dodatków – kolczyki, bransolety, korale w każdej kolorystyce, w każdej konwencji, byleby były, byleby nosić. To czas ćwieków i świecidełek, to czas, kiedy to poraz pierwszy pojawiły się jakże wyzywające legginsy (nic tak nie podkreśla kobiecej sylwetki jak one). W latach 80-tych liczyła się wygoda i luz, a wytarte jeansy były jej przejawem.

Monday, January 3 2011

Modne ubranka dla niemowląt

Mogłoby się wydawać, że ubrania dla niemowląt są wolne od trendów modowych. W rzeczywistości jednak podlegają one modom tak samo jak ubrania dla dorosłych. W końcu kupują je dorośli a nie maluchy.

Ubrania dla niemowląt często odzwierciedlają upodobania rodziców. Mamusie chcą więc żeby ich córeczki wyglądały jak księżniczki, a tatusiowie widzą w swoich synkach przyszłe talenty piłkarskie albo sportów samochodowych. Zmianie ulegają jednak bohaterowie. Kiedyś na ubrankach można było zobaczyć królewnę Śnieżkę, a dzisiaj będzie to Fiona z bajki o Shreku. Synek natomiast będzie miał ubranka z bohaterami np. bajki Auta. Widać więc, że również stroje dla niemowląt podlegają trendom modowym, często kreowanym przez bohaterów bajek.

Thursday, December 30 2010

Czym jest właściwie moda?

To zapewne podążanie za dana stylizacją, to także swoiste naśladowanie tego, co jest nam w danym momencie przedłożone, to identyfikowanie się zarówno z grupą społeczną, jak i panującymi zasadami (trendami).

Każdy, kto pragnie za nią podążać musi ewoluować zupełnie tak samo jak, i ona. Przybierać jej różne oblicza (czasem absurdalne, czasem futurystyczne, czasem zaciągające minionymi epokami), dostosowywać się do norm przez nią narzuconych. Moda to także pewne zwyczaje, konwenanse stylizacyjne, które przejmujemy wraz z daną epoką, a także z pobudek czysto egoistycznych (w dobrym tego słowa znaczeniu) bycia kimś wyjątkowym, a zarazem nowoczesnym i współczesnym. Trendy modowe wywodzą się z szczególnych grup (czasem subkultur), które je zapoczątkowały i wprowadziły na modowe „salony”. Bycie modnym, (czyli „na czasie”) niemalże w każdej epoce miało ogromne znaczenie, tutaj zapewne mamy do czynienia z czynnikiem socjologiczno-psychologicznym, który niejako nakazuje nam przystawać to danej grupy społecznej.

Tuesday, December 21 2010

Witaj

Zapraszam do czytania o modzie!