Ciekawostki o modzie

To content | To menu | To search

Tuesday, January 18 2011

Charakterystyczne elementy mody XXI wieku

moda_XXI_wiek.jpgJeśli chcemy określić charakterystyczne cechy, elementy mody XXI wieku na pewno trzeba zauważyć, iż ta epoka charakteryzuje się wszech dowolnością, często zakrawającą o granice absurdu.

Łączenie starego z nowym (np. styl emo, który swe charakterystyczne mroczne cechy czerpie z lat 80-tych i stylu punk), a co ciekawe z tym, co twórcą mody wydaje się przyszłością. Wybiegi modowe, czasopisma, aż w końcu światowe ulice XXI wieku pokazują niebywała paletę różnorodnych kombinacji stylów i połączeń materiałów. Najważniejszym elementem mody XXI wieku jest pragnienie bycia zauważonym, i nie ważne czy pozyskamy to porze kolor, fason, desenie, czy ekstrawagancie połączenie, bądź kompilację dodatków. Tak sami widzimy moda to machina, która rodzi się na wzbudzaniu emocji lubi, gdy zadziwia, czasem szokuje a na pewno pozostaje w kanonie stylizacji niezamazalnie.

Monday, January 3 2011

Moda różnych epok

Moda jak historia zatacza krąg, a zatem często powraca, a na pewno pozostawia po sobie niezatarty ślad.

Każda epoka charakteryzuje się swoim indywidualnym charakterem, a jednocześnie czerpie coś szczególnego z tej minionej. Tak też możemy zauważyć subtelne podobieństwo między strojami XIX wieku a tymi noszonymi w starożytnym Egipcie (tuniki z obszernymi dekoltami). Z odnalezieniem guzików (XVII modne panie mogły skończyć z mozolną procedura każdorazowego zaszywania sukien, notabene niezmiernie obszernych, charakteryzujących się wąskimi rękawami. Można powiedzieć, iż wiek XVII, XVIII cechował się niezwykłą elegancją, zamkniętą w często w mało wygodne „szablony”. Początek XIX przyniósł jak już wspomnieliśmy nieco swobody (np. suknie z wysokim stanem, bez tali), by jednak szybko przeistoczyć się ponownie w mocno spinające gorsety pełne kobiecości i gracji. Początek XX wieku to czas emancypacji kobiet, a zatem elegancka kobieta w „męskim” stylu nie dziwi nikogo, suknie proste, stylowe, za kolano, podkreślające płaską sylwetkę (noszono staniki spłaszczające biust). Późne lata XX to pojawienie się kostiumów dwuczęściowych, żakietów z ramionami na dużych poduszkach, a także wieczorowych sukien i wąskich spódnic. Dziś moda to zupełna dowolność, kobieta nosi się tak jak lubi, czerpiąc z tego, co już było.