Ciekawostki o modzie

To content | To menu | To search

Monday, January 3 2011

Moda różnych epok

Moda jak historia zatacza krąg, a zatem często powraca, a na pewno pozostawia po sobie niezatarty ślad.

Każda epoka charakteryzuje się swoim indywidualnym charakterem, a jednocześnie czerpie coś szczególnego z tej minionej. Tak też możemy zauważyć subtelne podobieństwo między strojami XIX wieku a tymi noszonymi w starożytnym Egipcie (tuniki z obszernymi dekoltami). Z odnalezieniem guzików (XVII modne panie mogły skończyć z mozolną procedura każdorazowego zaszywania sukien, notabene niezmiernie obszernych, charakteryzujących się wąskimi rękawami. Można powiedzieć, iż wiek XVII, XVIII cechował się niezwykłą elegancją, zamkniętą w często w mało wygodne „szablony”. Początek XIX przyniósł jak już wspomnieliśmy nieco swobody (np. suknie z wysokim stanem, bez tali), by jednak szybko przeistoczyć się ponownie w mocno spinające gorsety pełne kobiecości i gracji. Początek XX wieku to czas emancypacji kobiet, a zatem elegancka kobieta w „męskim” stylu nie dziwi nikogo, suknie proste, stylowe, za kolano, podkreślające płaską sylwetkę (noszono staniki spłaszczające biust). Późne lata XX to pojawienie się kostiumów dwuczęściowych, żakietów z ramionami na dużych poduszkach, a także wieczorowych sukien i wąskich spódnic. Dziś moda to zupełna dowolność, kobieta nosi się tak jak lubi, czerpiąc z tego, co już było.

Thursday, December 30 2010

Czym jest właściwie moda?

To zapewne podążanie za dana stylizacją, to także swoiste naśladowanie tego, co jest nam w danym momencie przedłożone, to identyfikowanie się zarówno z grupą społeczną, jak i panującymi zasadami (trendami).

Każdy, kto pragnie za nią podążać musi ewoluować zupełnie tak samo jak, i ona. Przybierać jej różne oblicza (czasem absurdalne, czasem futurystyczne, czasem zaciągające minionymi epokami), dostosowywać się do norm przez nią narzuconych. Moda to także pewne zwyczaje, konwenanse stylizacyjne, które przejmujemy wraz z daną epoką, a także z pobudek czysto egoistycznych (w dobrym tego słowa znaczeniu) bycia kimś wyjątkowym, a zarazem nowoczesnym i współczesnym. Trendy modowe wywodzą się z szczególnych grup (czasem subkultur), które je zapoczątkowały i wprowadziły na modowe „salony”. Bycie modnym, (czyli „na czasie”) niemalże w każdej epoce miało ogromne znaczenie, tutaj zapewne mamy do czynienia z czynnikiem socjologiczno-psychologicznym, który niejako nakazuje nam przystawać to danej grupy społecznej.

Tuesday, December 21 2010

Witaj

Zapraszam do czytania o modzie!